Barrel Draws

2017 Dawson Creek Battle of the North
Barrel Draw August 9 – 13th

Day 5 Redraw:

Heat 1
Barrel 1: Kirk Sutherland (Emco Corporation)
Barrel 2: Kurt Bensmiller #2  (West Industrial Ltd)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H&E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: Cliff Cunningham (CSI Canada Safely Inc.)

Heat 2
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 2: Curtis Morin (VJV Dawson Creek)
Barrel 3: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 4: Blaid Flad (Compass Access Solutions)

Heat 3
Barrel 1: Gary Gorst (Northstar Hydrovac Inc.)
Barrel 2: Ross Knight (Kidz Wagon)
Barrel 3: Jim Knight (George Dawson Inn)
Barrel 4: Vern Nolin (Tunstone Ventures Corp)

Heat 4
Barrel 1: Layne MacGillivray (Aurora Farms)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Trans Peace Construction)
Barrel 3: Dayton Sutherland (Midwest Pipelines Inc)
Barrel 4: Evan Salmond (Westland of Acme Alberta)

Heat 5
Barrel 1: Chanse Vigen (Driving Force)
Barrel 2: Troy Flad (Rycroft Ranch Supplies & Western Wear)
Barrel 3: Logan Gorst (Happy Trails Campground and Cabins)
Barrel 4: Mark Sutherland (Fallen Timber Farms)

Heat 6
Barrel 1: Doug Irvine (B&R Eckels Transport)
Barrel 2: Cody Ridsdale (DND Electric Ltd.)
Barrel 3: Luke Tournier (Keddies Tack & Western Wear)
Barrel 4: Codey McCurrach (Sirius Instrumentation and Controls)

Heat 7
Barrel 1: Darcy Flad (Little Valley Holdings/Longhorn Oilfield)
Barrel 2: Jordie Fike (Rafter G Land and Cattle)
Barrel 3: Rick Fraser #2 (TerraCore Rentals Ltd.)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Happy Trails RV)

Heat 8
Barrel 1: Chad Fike (OLS Tubs)
Barrel 2: Chad Harden (Borek Construction)
Barrel 3: Jason Glass (Birchcliff Energy)
Barrel 4: Troy Dorchester (Purechem Services)

Heat 9
Barrel 4: Mitch Sutherland (Brown’s Buick GMC)
Barrel 1: Rick Fraser (Northwell Oilfield Hauling Ltd.)
Barrel 3: Mike Vigen (Briar Ridge Stock Farm)
Barrel 3: John Walters (Arrow Insurance)

 

Heat 1
Barrel 1: Dayton Sutherland  (Midwest Pipelines)
Barrel 2: Kurt Bensmiller #2  (West Industrial Ltd.)
Barrel 3: Rick Fraser #2 (Terracore Rentals Ltd.)
Barrel 4: Blaid Flad  (Compass Access Solutions)

Heat 2
Barrel 1: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 2: Jim Knight (Dawson Creek Exhibition)
Barrel 3: Curtis Morin (VJV – Dawson Creek)
Barrel 4: Troy Flad (Rycroft Ranch Supplies)

Heat 3
Barrel 1: Mitch Sutherland (Brown’s Buick GMC
Barrel 2: Troy Dorchester (Purechem Services)
Barrel 3: Chanse Vigen (Driving Force)
Barrel 4: Darcy Flad (Little Valley Holdings/Longhorn Oilfield)

Heat 4
Barrel 1: Cliff Cunningham (CSI Canada Safely Inc)
Barrel 2: Jordie Fike (Rafter G Land and Cattle)
Barrel 3: Chad Fike (OLS Tubs)
Barrel 4: Mike Vigen (Briar Ridge Stock Farm)

Heat 5
Barrel 1: Ross Knight (Kidz Wagon)
Barrel 2: Vern Nolin (Tunstone Ventures Corp)
Barrel 3: Mark Sutherland (Fallen Timber Farms)
Barrel 4: Roger Moore (Rusway Construction)

Heat 6
Barrel 1: Doug Irvine (B&R Eckels Transport)
Barrel 2: Cody Ridsdale (DND Electric Ltd.)
Barrel 3: Codey McCurrach (Sirius Instrumentation and Controls)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Happy Trails RV)

Heat 7
Barrel 1: Jason Glass (Birchcliff Energy)
Barrel 2: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 3: Evan Salmond (Friends of Salmond Racing)
Barrel 4: Gary Gorst (Northstar Hydrovac Inc.)

Heat 8
Barrel 1: Rick Fraser (Northwell Oilfield Hauling)
Barrel 2: Chad Harden (Image Distributors)
Barrel 3: John Walters (Arrow Insurance)
Barrel 4: Logan Gorst (Happy Trails RV)

Heat 9
Barrel 1: Obrey Motowylo (H&E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Trans Peace Construction)
Barrel 3: Luke Tournier (Keddies Tack & Western Wear)
Barrel 4: Layne MacGillivray (Cascade Energy Services)

 

Calgary Stampede July 7 – 16  2017  Barrel Draw

Heat 1
Barrel 1: Chanse Vigen
Barrel 2: Dustin Gorst
Barrel 3: Darcy Flad
Barrel 4: Troy Flad

Heat 2
Barrel 1: Troy Dorchester
Barrel 2: Jordie Fike
Barrel 3: Mitch Sutherland
Barrel 4: Vern Nolin

Heat 3
Barrel 1: Chance Bensmiller
Barrel 2: Barry Hodgson
Barrel 3: Kelly Sutherland
Barrel 4: Dallas Dyck

Heat 4
Barrel 1: Mike Vigen
Barrel 2: Cody Ridsdale
Barrel 3: Mark Sutherland
Barrel 4: Chad Fike

Heat 5
Barrel 1: Codey McCurarch
Barrel 2: Jason Glass
Barrel 3: Roger Moore
Barrel 4: John Walters

Heat 6
Barrel 1: Todd Baptiste
Barrel 2: Kris Molle
Barrel 3: Ray Mitsuing
Barrel 4: Jamie Laboucane

Heat 7
Barrel 1: Gary Gorst
Barrel 2: Doug Irviine
Barrel 3: Colt Cosgrave
Barrel 4: Evan Salmond

Heat 8
Barrel 1: Kirk Sutheraland
Barrel 2: Chad Harden
Barrel 3: Obrey Motowylo
Barrel 4: Logan Gorst

Heat 9
Barrel 1: Luke Tournier
Barrel 2: Layne MacGillvray
Barrel 3: Rick Fraser
Barrel 4: Kurt Bensmiller

 

 

2017 The Championship Ponoka Stampede
Barrel Draw June 28-July 3

Heat 1
Barrel 1: Dayton Sutherland (Midwest Pipelines)
Barrel 2: Blaid Flad (Compass Access Solutions)
Barrel 3: Jim Knight (Arena Beer Gardens)
Barrel 4: Curtis Morin (Busted Ladies Lingerie)

Heat 2
Barrel 1: Dustin Gorst (Flying Dust First Nation)
Barrel 2: Darcy Flad (Wetaskiwin Ready Mix)
Barrel 3: Vern Nolin (Tunstone Venture Corp)
Barrel 4: Chanse Vigen (Go Uncle Bens RV)

Heat 3
Barrel 1: Troy Flad
Barrel 2: Layne Bremner (Horseshoe Paving Ltd.)
Barrel 3: Troy Dorchester (PureChem Services)
Barrel 4: Jordie Fike (Morsakte manufacturing)

Heat 4
Barrel 1: Cliff Cunningham (Siding 14 Brewery Company)
Barrel 2: Ross Knight (KIA Red Deer)
Barrel 3: Mitch Sutherland (Adams Chevrolet Buick GMB)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Red Deer Motors)

Heat 5
Barrel 1: Chad Fike (Safari Club International Calgary Chapter)
Barrel 2: Mike Vigen (Pugh Farms)
Barrel 3: Gary Gorst (Big Valley Ranch)
Barrel 4: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)

Heat 6
Barrel 1: Mark Sutherland (Vold Jones & Vold Auctions)
Barrel 2: John Walters (Pidherney’s)
Barrel 3: Roger Moore (Bobcat of Camrose/Ray’s Trailer Sales)
Barrel 4: Evan Salmond (Calnash Trucking)

Heat 7
Barrel 1: Codey McCurrach (King Oilfield Contracting)
Barrel 2: Colt Cosgrave (High River Autoplex & RV)
Barrel 3: Logan Gorst (Sheer Luxury)
Barrel 4: Kirk Sutherland (Stagecoach Saloon)

Heat 8
Barrel 1: Jason Glass (Birchcliff Energy)
Barrel 2: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: Chad Harden (Xtreme Oilfield Services Bonnyville)

Heat 9
Barrel 1: Layne MacGillivray (Camrose Glass & Overhead Doors)
Barrel 2: Rick Fraser (Crystal Kids)
Barrel 3: Kurt Bensmiller (Versatile Energy)
Barrel 4: Luke Tournier (Eagle Builders)

Medicine Hat Exhibition and Stampede Chuckwagon Races  June 15 – 18 2017

Heat 1
Barrel 1: Dayton Sutherland ( All-Site Exteriors)
Barrel 2: Jim Knight (The Krell Family)
Barrel 3: Blaid Flad (Compass Access Solutions)

Heat 2
Barrel 1: Jordie Fike (Weir Construction)
Barrel 2: Mitch Sutherland (Davis GMC Buick)
Barrel 3: Chanse Vigen (Driving Force)

Heat 3
Barrel 1: Mark Sutherland (Bush Ape Supervision)
Barrel 2: Curtis Morin (Mud Creek Medics)
Barrel 3: Layne Bremner (Bremners Bandits)

Heat 4
Barrel 1: Troy Flad (Viken Ranches)
Barrel 2: Dustin Gorst (Blackjack Livestock)
Barrel 3: Troy Dorchester (Lafarge Northwest)

Heat 5
Barrel 1: Kirk Sutherland (Emco Corporation)
Barrel 2: Cliff Cunningham (Micarna Oilfield Services)
Barrel 3: Darcy Flad (Kelts Transoport Ltd)

Heat 6
Barrel 1: Vern Nolin (Tunstone Ventures Corp)
Barrel 2: Evan Salmond (RedHead Equipment )
Barrel 3:  Ross Knight (Kidz Wagon)

Heat 7
Barrel 1: Codey McCurrach (Adventure Enterprises Ltd)
Barrel 2: Cody Ridsdale (Dreamcatcher Log Homes)
Barrel 3: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)

Heat 8
Barrel 1: Chad Harden (Red Velvet Hair & Body Boutique)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Carstar Collision & Glass Services)
Barrel 3: Doug Irvine (B&R Eckel’s Transport Ltd.)

Heat 9
Barrel 1: John Walters (King of the Road Truck Wash)
Barrel 2: Luke Tournier (Perlich Brothers AucionMart)
Barrel 3: Gary Gorst (HJR Asphalt)

Heat 10
Barrel 1: Chad Fike (Sun  City Ford)
Barrel 2: Jason Glass (Birchcliff Energy Ltd.)
Barrel 3: Logan Gorst (Medicine hat & District Health Foundation Supported by the Laskowsky Family

Heat 11
Barrel 1: Rick Fraser (White Bear Work Wear)
Barrel 2: Colt Cosgrave (High River Autoplex)
Barrel 3: Mike Vigen (Dynamic Industrial Solutions)

Heat 12
Barrel 1: Layne MacGillivray (Jacar Energy Services)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Spider Electric Ltd.)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H&E Oilfield Services Ltd.)


 

2017 Ashley Richards Memorial at Marquis Downs at Prairieland Park in Saskatoon
Barrel Draw June 8 – 11

Heat 1
Barrel 1: Dayton Sutherland
Barrel 2: Blaid Flad  (Compass Access Solutions)
Barrel 3: Chanse Vigen  (Driving Force)
Barrel 4: Troy Flad

Heat 2
Barrel 1: Codey McCurrach  (King Oilfield Contracting)
Barrel 2: Troy Dorchester  (Team Rig and Supply)
Barrel 3: Jim Knight  (Ulitimate Bit Service)
Barrel 4: Gary Gorst  (HJR Asphalt)

Heat 3
Barrel 1: Layne Bremner
Barrel 2: Mitch Sutherland  (Wheaton GMC Buick Cadillac)
Barrel 3: Jordie Fike  (Grains Connect)
Barrel 4: Curtis Morin

Heat 4
Barrel 1: Roger Moore  (Rusway Contruction)
Barrel 2: John Walters  (Border Insulators)
Barrel 3: Vern Nolin  (Hillcrest 13 Racing)
Barrel 4: Kelly Sutherland  (Carstar Collision)

Heat 5
Barrel 1: Dustin Gorst  (Ashley Richards Memorial )
Barrel 2: Doug Irvine  (B & R Eckels Transport Ltd.
Barrel 3: Kirk Sutherland  (EMCO Corporation)
Barrel 4: Logan Gorst  (BCDR Fleet Truck & Trailer Mechanical)

Heat 6
Barrel 1: Cliff Cunningham  (Micarna Oilfiled Services)
Barrel 2: Luke Tournier  (Trail Appliances )
Barrel 3: Jason Glas  (Birchcliffe Energy Ltd.)
Barrel 4: Chad Harden  (Image Distributors)

Heat 7
Barrel 1: Ross Knight  (Winacott Equipment Group)
Barrel 2: Evan Salmond  (RedHead Equipment)
Barrel 3: Chad Fike  (Big Hill Services)
Barrel 4: Mark Sutherland  (Saskatoon Rush)

Heat 8
Barrel 1: Cody Ridsdale
Barrel 2: Mike Vigen
Barrel 3: Layne MacGillivray  (League Projects)
Barrel 4: Darcy Flad  (Friends of Horsemen Bonspiel)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller  (Chateau D’if Capital)
Barrel 2: Obrey Motowylo  (H & E Oilfield Services Ltd)
Barrel 3: Colt Cosgrave  (Calamatiy Gean’s Farrier Service)
Barrel 4: Rick Fraser  (White Bear Work Wear)

2017 Grande Prairie Stompede
Barrel Draw May 31 – June 4th

Heat 1
Barrel 1: Curtis Morin (Grande Prairie Stompede)
Barrel 2: Blaid Flad (Compass Access Solutions)
Barrel 3: Jim Knight (Grande Prairie Stompede)
Barrel 4: Dayton Sutherland (JP Outpost)

Heat 2
Barrel 1: Layne Bremner (Sundown Oilfield Services)
Barrel 2: Layne MacGillivray (Cascade Energy Services)
Barrel 3: Darcy Flad (Happy Trails RV)
Barrel 4: Ross Knight (Initial Industries Ltd.)

Heat 3
Barrel 1: Cody Ridsdale  (Triple K Oilfield Services)
Barrel 2: Mitch Sutherland (Ken Sargent GMC Buick Ltd.)
Barrel 3: Jordie Fike  (H&M Meats)
Barrel 4: Troy Flad  (Maximum Tank Truck Services Ltd.)

Heat 4
Barrel 1: Kirk Sutherland  (EMCO Corporation)
Barrel 2: Troy Dorchester  (PureChe Services)
Barrel 3: Obrey Motowylo  (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: Dustin Gorst  (Grande Prairie Airport)

Heat 5
Barrel 1: Colt Cosgrave  (VJV Beaverlodge – Vold Jones Vold)
Barrel 2: Chanse Vigen  (Driving Force)
Barrel 3: Chad Fike  (Big Hill Services)
Barrel 4: Evan Salmond  (All Peace Petroleum Ltd.)

Heat 6
Barrel 1: Cliff Cunningham  (Micarn Oilfield Services)
Barrel 2: Rick Fraser  (Terracore)
Barrel 3: Mike Vigen  (Keddie’s Tack & Western Wear)
Barrel 4: Doug Irvine  (B & R Eckels Transport Ltd.)

Heat 7
Barrel 1: Roger Moore  (AFD  Petroleum)
Barrel 2: Kelly Sutherland  (CIMS Corp)
Barrel 3: Jason Glass  (Birchcliff Energy Ltd.)
Barrel 4: Chad Harden  (Image Distributors)

Heat 8
Barrel 1: Vern Nolin  (Tunstone Ventures Corp)
Barrel 2: John Walters  (R/T Rentals Inc.)
Barrel 3: Mark Sutherland  (Nordic Energy Canada Corp)
Barrel 4: Logan Gorst  (Happy Trails RV)

Heat 9
Barrel 1: Gary Gorst  (Northstar Hydrovac Inc)
Barrel 2: Codey McMcurrach  (Worldwide Matrix Inc.)
Barrel 3: Kurt Bensmiller (Trans Peace Contruction (1987) Ltd.)
Barrel 4: Luke Tournier  (Barrack Energy Services Ltd.)

 

2016 Rocky Mountai-n House Battle of the Rockies
Barrel Draw August 18-21

Heat 1
Barrel 1: Curtis Morin (RMAC)
Barrel 2: Layne MacGillvray (Rai-Lynn Trucking)
Barrel 3: Jim Knight (RMCA)
Barrel 4: Dayton Sutherland (Challand Pipeline)

Heat 2
Barrel 1: Jordie Fike (Shawne Excavating & Trucking Ltd)
Barrel 2: Ross Knight (Skyline Collision Ltd.)
Barrel 3: Cody Fraser (VJV Auction)
Barrel 4: Layne Bremner (RMCA)

Heat 3
Barrel 1: Troy Flad (O’Chiese Energy)
Barrel 2: Chanse Vigen (Terra Firma Resources)
Barrel 3: Cody Ridsdale (Tripe  K oilfield)
Barrel 4: Darcy Flad (Eldorado Preasure)

Heat 4
Barrel 1: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)
Barrel 2: Kirk Sutherland (RMCA)

Barrel:3 Obrey Motowylo (H&E Oilfield)
Barrel 4: Troy Dorchester (Eldorado Preessure)

Heat 5
Barrel 1: Dustin Gorst (Blackjack Livestock Co)
Barrel 2: Mike Vigen (RMCA)
Barrel 3: Evan Salmond (RMCA)
Barrel 4: Jess Willard (Lindale Truck Service)

Heat 6
Barrel 1: Rick Fraser (Henry’s Western Wear)
Barrel 2: Jason Glass (Glass Racing)
Barrel 3: Roger Moore (Pidherneys)
Barrel 4: Chad Fike (Eagle Builders)

Heat 7
Barrel 1: Doug Irvine (B&R Eckels)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Friends of King)
Barrel 3: Chad Harden (Spartan Controls)
Barrel 4: Colt Cosgrave (Trinidad Drilling)

Heat 8
Barrel 1: Mark Sutherland (Peacock Inn)
Barrel 2: Cody McCurrach (Hayduk Picker Services)
Barrel 3: Vern Nolin (Denton;s)
Barrel 4: Logan Gorst (Speight Construction)

Heat 9
Barrel 1: John Walters (McKeekin Resourcces Lrtd>Pierre’s Concrete)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 3: Gary Gorst (Pidherny’s)
Barrel 4: Luke Tournier (Bramall)

2016 Dawson Creek Battle of the North
Barrel Draw August 10 – 14th

Heat 1
Barrel 1: Jim Knight (Pouce Coupe Esso)
Barrel 2: Layne MacGillvray (Aurora Farms)
Barrel 3: Dayton Sutherland (AB Security)
Barrel 4: Curtis Morin (Fallin Timber Farms)

Heat 2
Barrel 1: Cody Fraser (Cooper Bros)
Barrel 2: Jordie Fike (Rafter G Land and Cattle)
Barrel 3: Troy Flad (Rycroft Ranch Supply)
Barrel 4: Ross Knight (Briar Ridge Stock Farm)

Heat 3
Barrel 1: Kirk Sutherland (Celtic Construction)
Barrel 2: Chanse Vigen (OLS Tubs)
Barrel 3: Darcy Flad (Longhorn Oilfield and Little Valley Holdings)
Barrel 4: Layne Bremner (Driving Force)

Heat 4
Barrel 1: Mitch Sutherland (Brown’s Chevrolet Buick GMC)
Barrel 2: Evan Salmond (All Peace Petroleum)
Barrel 3: Troy Dorchester (Pure Chem Services)
Barrel 4: Cody Ridsdale (DND Electric)

Heat 5
Barrel 1: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 2: Jess Willard (MDJ Oilfield Services )
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: Rick Fraser (VJV Dawson Creek Auction)

Heat 6
Barrel 1: Chad Harden (Borek Construction)
Barrel 2: Mike Vigen (Re/Max Dawson Creek Realty)
Barrel 3: Chad Fike (Eagle Builders)
Barrel 4: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.

Heat 7
Barrel 1: Kelly Sutherland (Happy Trails RV)
Barrel 2: Doug Irviine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 3: Jason Glass (Birchcliffe Energy)
Barrel 4: Colt Cosgrave (Trinidad Drilling)

Heat 8
Barrel 1: Codey McCurrach (Sirius Instrumentation and Controls Inc.)
Barrel 2: Logan Gorst (Red Oak Rentals)
Barrel 3: Mark Sutherland (Pomeroy Inn & Suites)
Barrel 4: Vern Nolin (Denton’s Canada)

Heat 9
Barrel 1: Gary Gorst (Northstar Hydrovac Inc.)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation/Grey Eagle Resort & Casino)
Barrel 3: Luke Tournier (Keddies Tack & Western Wear)
Barrel 4: John Walters (Arrow Insurance Agency Ltd.)

 

2016 Bonnyville Chuckwagon Championship
Barrel Draw July 21 – 24th

Heat 1
Barrel 1: Curtis Morin (Bonnyville)
Barrel 2: Ross Knight (Bonnyville)
Barrel 3: Layne MacGillivray (Cougar Fuels)
Barrel 4: Jim Knight (Bonnyville)

Heat 2
Barrel 1: Jordie Fike (Friends of George Normand)
Barrel 2: Troy Flad (Bonnyville)
Barrel 3: Layne Bremner (Bonnyville Home Hardware)
Barrel 4: Jess Willard (Ron May Consulting)

Heat 3
Barrel 1: Cody Fraser (Trailblazer RV Centre)
Barrel 2: Darcy Flad (Bonnyville)
Barrel 3: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)
Barrel 4: Cody Ridsdale (Dreamcatcher Log Homes)

Heat 4
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construcrtion Ltd.)
Barrel 2: Evan Salmon (Bonnyville)
Barrel 3: Chad Fike (Eagle Builders)
Barrel 4: Chad Harden (Spartan Controls)

Heat 5
Barrel 1: Rick Fraser (Friends of Team 23)
Barrel 2: Kirk Sutherland (Bonnyville)
Barrel 3: Chanse Vigen (Triple M Plumbing)
Barrel 4: Dustin Gorst (United Travel Services)

Heat 6
Barrel 1: Troy Dorchester (LaFarge Canada Ltd.)
Barrel 2: Mike Vigen (Bonnyville)
Barrel 3: Doug Irvine (B&R Eckels Transport Ltd.)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Friends of The King)

Heat 7
Barrel 1: Logan Gorst (Flashpoint Electric Inc.)
Barrel 2: John Walters (519793 Alta Ltd.)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H&E Oilfield Service Ltd.)
Barrel 4: Codey McCurrach (Ziegler’s Oilfield Consulting Ltd.)

Heat 8
Barrel 1: Jason Glass (Glass Racing)
Barrel 2: Mark Sutherland (Friends of Sutherland Racing)
Barrel 3: Gary Gorst (NCSG/Scorpion Industries)
Barrel 4: Rae Croteau Jr. (Rapid Response)

Heat 9
Barrel 1: Vern Nolin (Denton’s)
Barrel 2: Colt Cosgrave (Trinidad Drilling)
Barrel 3: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 4: Luke Tournier (SITE Energy Services Ltd.)

 

2016 The Championship Ponoka Stampede
Redraw July 2nd

Heat 1
Barrel 1: Troy Flad (Ironwood Building Corp.)
Barrel 2: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)
Barrel 3: Jim Knights (Ponoka FCSS)
Barrel 4: Dustin Gorst (Service Plus Inns & Suites)

Heat 2
Barrel 1: Curtis Morin (Ponoka Health Food Store)
Barrel 2: Doug Irvine (B & R Eckels)
Barrel 3: Jordie Fike (Busted Ladies Lingerie)
Barrel 4: Ross Knight (Longscore Saloon)

Heat 3
Barrel 1: Vern Nolin (Dentons)
Barrel 2: Layne MacGillvray (ATB Financial)
Barrel 3: Kelly Sutherland (Red Deer Motors)
Barrel 4: Chanse Vigen (Red Oak Industrial)

Heat 4
Barrel 1: Mitch Sutherland (Adams Chevrolet Buick GMC Ltd.)
Barrel 2: Mike Vigen (Pugh Farms)
Barrel 3: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 4: Chad Harden (Spartan Controls)

Heat 5
Barrel 1: Troy Dorchester (Team Rig & Supply)
Barrel 2: Evan Salmond (Vold Jones Vold Auction Co.)
Barrel 3: Jess Willard (Horseshoe Paving)
Barrel 4: Logan Gorst (Central Alberta Tile One)

Heat 6
Barrel 1: Darcy Flad (Wetaskiwin Ready Mix)
Barrel 2: Layne Bremner (Rai Lynn Trucking)
Barrel 3: Kirk Sutherland (Legacy Ford)
Barrel 4: Chad Fike (Eagle Builders)

Heat 7
Barrel 1: Rick Fraser (Direct Horizontal Drilling )
Barrel 2: John Walters (Pidherneys)
Barrel 3: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 4: Jason Glass (Birchcliffe Energy Ltd.)

Heat 8
Codye McCurrach (Alberta Vet. Centre)
Cody Fraser (Midwest Pipelines Inc.)
Colt Cosgrave (High River Autoplex and RV
Luke Tournier (Quickline Crane and Rigging Ltd.)

Heat 9
Gary Gorst (WPW inc.)
Mark Sutherland (Red Boot Entertainment)
Rae Croteau Jr.(Goodman Roofing)
Obrey Motowylo (H&E Oilfield Services Ltd.)

 

 

 

2016 The Championship Ponoka Stampede
Barrel Draw June 28-July 3

Heat 1
Barrel 1: Cody Fraser ( Midwest Pipelines)
Barrel 2: Layne MacGillvray (ATB Financial)
Barrel 3: Curtis Morin (Ponoka Health Food Store)
Barrel 4: Jim Knight (Ponoka FCSS)

Heat 2
Barrel 1: Layne Bremner (Rai Lynn Trucking)
Barrel 2: Troy Flad (Ironwood Building Corp)
Barrel 3: Jordie Fike (Busted Ladies Lingerie)
Barrel 4: Mitch Sutherland (Adams Chevrolet Buick GMC Ltd.)

Heat 3
Barrel 1: Darcy Flad (Wetaskiwin Ready Mix)
Barrel 2: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)
Barrel 3: Ross Knight (Stagecoach Saloon)
Barrel 4: Jess Willard (Horseshoe Paving)

Heat 4
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construction)
Barrel 2: Chad Fike (Eagle Builders)
Barrel 3: Chad Harden (Crow Enterprises)
Barrel 4: Evan Salmond (Vold Jones Vold Auction Co)

Heat 5
Barrel 1: Rick Fraser (Direct Horizontal Drilling)
Barrel 2: Codey McCurrach (Karibou Industries)
Barrel 3: Kirk Sutherland (Legacy Ford)
Barrel 4: Mike Vigen (Pugh Farms)

Heat 6
Barrel 1: Dustin Gorst (Service Plus Inns & Suites)
Barrel 2: Troy Dorchester (Team Rig & Supply )
Barrel 3: Obrey Motowylo (H&E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: Doug Irvine (B&R Eckel’s Transport Ltd.)

Heat 7
Barrel 1: Mark Sutherland (Red Boot Entertainment)
Barrel 2: Colt Cosgrave (High River Autoplex & RV)
Barrel 3: Kelly Sutherland (Red Deer Motors)
Barrel 4: Chanse Vigen (Chanse Vigen Outlaws)

Heat 8
Barrel 1: Rae Croteau Jr. (Goodman Roofing)
Barrel 2: Gary Gorst (WPW Inc.)
Barrel 3: Logan Gorst (Central Alberta Tile One
Barrel 4: John Walters (Pidherney’s)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Ts T’ina Nation)
Barrel 2: Luke Tournier (Quickline Crane & Rigging Inc.)
Barrel 3: Jason Glass (Birchcliffe Energy Ltd.)
Barrel 4: Vern Nolin (Dentons)

_________________________________________________________________

2016 High River Guy Weadick Days
Barrel Draw June 23-26

Heat 1
Barrel 1: Darcy Flad(XY Bar Ranches)
Barrel 2: :Layne MacGillivray (Nabors Drilling/Wrangler Rentals)
Barrel 3: Jim Knight (Guy Weadick Days)
Barrel 4: Curtis Morin(Guy Weadick Days)

Heat 2 
Barrel 1: Chad Harden (Spartan Controls)
Barrel 2: Troy Flad  (O’Chiese Energy)
Barrel 3: Jordie Fike (Shawne Excavating & Trucking Ltd.)
Barrel 4: Cody Fraser (Medicine Hat Accomodation Association)

Heat 3
Barrel 1: Chad Fike (Eagle Builders)
Barrel 2: Rick Fraser (Peter Niemans Water Well Drilling)
Barrel 3: Kirk Sutherland (Guy Weadick Days)
Barrel 4: Ross Knight (The Kidz Wagon)

Heat 4
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 2: Jess Willard (Guy Weadick Days)
Barrel 3: Cody Ridsdale (Four Construction Ltd.)
Barrel 4: Layne Bremner (Guy Weadick Days)

Heat 5
Barrel 1: Evan Salmond (Friends of Salmond Racing)
Barrel 2: Cody McCurrach (Okotoks GM)
Barrel 3: Troy Dorchester (Pure Chem Services)
Barrel 4: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)

Heat 6
Barrel 1: Obrey Motowylo (H&E Oilfield Services Ltd)
Barrel 2: Dustin Gorst (Blackjack Livestock Co.)
Barrel 3: Mark Sutherland (K-Link Developement Inc.)
Barrel 4: Mike Vigen (Guy Weadick Days)

Heat 7
Barrel 1: Colt Cosgrave (High River Autoplex RV)
Barrel 2: Rae Croteau Jr. (Highwood Distillers)
Barrel 3: Logan Gorst (Guy Weadick Days)
Barrel 4: Doug Irvine (B&R Eckels Transport Ltd.)

Heat 8
Barrel 1: Gary Gorst (TCB Trailer Services)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Friends of the King)
Barrel 3: Chanse Vigen (Chanse Vigen Outlaws)
Barrel 4: Luke Tournier (National Motor Coach)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Jason Glass (Glass Racing)
Barrel 3: Vern Nolin (Dentons)
Barrel 4: John Walters (519793 Alta Ltd.)

2016 Medicine Hat Exhibition & Stampede
Barrel Draw June 16-19

Heat 1
Barrel 1: Jordie Fike (Weir Construction)
Barrel 2: Layne MacGillivray (TrailBlazer RV Centre)
Barrel 3: Jim Knight (Medicine Hat Exhibition & Stampede)

Heat 2
Barrel 1: Troy Flad (Medicine Hat Exhibition & Stampede)
Barrel 2: Cody Fraser (Medicine Hat Exhibition & Stampede)
Barrel 3: Kirk Sutherland (Bow Slope Shipping Association Co-op)

Heat 3
Barrel 1: Curtis Morin (Medicine Hat Exhibition & Stampede)
Barrel 2: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)
Barrel 3: Darcy Flad (Medicine Hat Exhibition & Stampede)

Heat 4
Barrel 1: Chad Harden (Red Velvet Hair Salon)
Barrel 2: Codey McCurrach (Adventure Enterprises)
Barrel 3: Mark Sutherland (Bushape Supervision)

Heat 5
Barrel 1: Jess Willard (Medicine Hat Exhibition & Stampede)
Barrel 2: Evan Salmond (Medicine Hat Exhibition & Stampede)
Barrel 3: Cody Ridsdale ((Medicine Hat Exhibition & Stampede)

Heat 6
Barrel 1: Chad Fike (Eagle Builders)
Barrel 2: Ross Knight (Medicine Hat Exhibition & Stampede)
Barrel 3: Rick Fraser (MacArthur Ranching)

Heat 7
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 2: Troy Dorchester (Lafarge Canada)
Barrel 3: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)

Heat 8
Barrel 1: Dustin Gorst (Annex Enterprises)
Barrel 2: Mike Vigen (Dynamic Industrial Solutions)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)

Heat 9
Barrel 1: Chanse Vigen (Graham Racing)
Barrel 2: Layne Bremner (Medicine Hat Exhibition & Stampede)
Barrel 3: Luke Tournier (Medicine Hat Exhibition & Stampede)

Heat 10
Barrel 1: Kelly Sutherland (Friends of the King)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 3: John Walters (Medicine Hat Exhibition & Stampede)

Heat 11
Barrel 1: Rae Croteau, Jr. (Tornado Projects)
Barrel 2: Colt Cosgrave (Trinidad Drilling)
Barrel 3: Jason Glass (Glass Racing)

Heat 12
Barrel 1: Logan Gorst (JEG Contracting)
Barrel 2: Gary Gorst (Trophies R Us)
Barrel 3: Vern Nolin (Dentons Canada)


2016 Ashley Richards Memorial at Marquis Downs at Prairieland Park in Saskatoon
Barrel Draw June 9-12

Heat 1
Barrel 1: Cody Fraser (Medicine Hat Accommodation Association)
Barrel 2: Jim Knight (Ultimate Bit Service)
Barrel 3: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 4: Mitch Sutherland (Wheaton GMC Buick Cadillac)

Heat 2
Barrel 1: Rick Fraser (Driving Force/Scorpion Truck Accessories & Wood Products)
Barrel 2: Codey McCurrach (Alberta Veterinary Centre)
Barrel 3: Jordie Fike (Kreos Aviation Inc.)
Barrel 4: Darcy Flad (Friends of the Horse men Bonspiel)

Heat 3
Barrel 1: Curtis Morin (Rocky Roads Trucking)
Barrel 2: Jess Willard (Micarna)
Barrel 3: Rae Croteau, Jr. (Tornado Projects)
Barrel 4: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)

Heat 4
Barrel 1: Chad Fike (Eagle Builders)
Barrel 2: Layne MacGillivray (Calamity Gean’s Ferrier Service)
Barrel 3: Troy Flad (Krochan Holdings Ltd./Keep On Trucking Mechanical)
Barrel 4: Kirk Sutherland (EMCO)

Heat 5
Barrel 1: Ross Knight (Winacott Equipment Group)
Barrel 2: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield)
Barrel 3: Dustin Gorst (Ashley Richards Memorial)
Barrel 4: Layne Bremner (Maidstone Hotel)

Heat 6
Barrel 1: Chad Harden (MLT – Western Canada’s Law Firm)
Barrel 2: Logan Gorst (BCDR Mechanical Repair Services)
Barrel 3: Evan Salmond (Redhead Equipment)
Barrel 4: Mark Sutherland (VJV Auction)

Heat 7
Barrel 1: Luke Tournier (Kirsch Construction)
Barrel 2: Colt Cosgrave (Trinidad Drilling)
Barrel 3: Gary Gorst (HJR Asphalt)
Barrel 4: Chanse Vigen (Quick Mats)

Heat 8
Barrel 1: Vern Nolin (Dentons Canada)
Barrel 2: Mike Vigen (L & M Tank Truck Services)
Barrel 3: Jason Glass (Birchcliff Energy)
Barrel 4: John Walters (Border Insulators)

Heat 9
Barrel 1: Troy Dorchester (Pure Chem)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Carstar Collision & Glass Service)
Barrel 3: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation/Grey Eagle Resort & Casino)
Barrel 4: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)


2016 Grande Prairie Stampede
Barrel Redraw May 29

Heat 1
Barrel 1: Rick Fraser (Keddie’s Tack & Western Wear)
Barrel 2: Roger Moore (AFD Petroleum)
Barrel 3: Evan Salmond (All Peace Petroleum)
Barrel 4: Mitch Sutherland (Ken Sargent GMC Buick)

Heat 2
Barrel 1: Codey McCurrach (Enerplus Corp)
Barrel 2: Jim Knight (Priority Fence)
Barrel 3: Cody Fraser GP Corn Maze/Country Roads RV Park
Barrel 4: Jess Willard (MDJ Oilfield Services)

Heat 3
Barrel 1: Layne Bremner (Trumpeter Local 26 ATA)
Barrel 2: Darcy Flad (NAK/InfraCor)
Barrel 3: Jordie Fike (H & M Meats)
Barrel 4: Rae Croteau, Jr. (Red Oak Industrial Rentals)

Heat 4
Barrel 1: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport)
Barrel 2: Curtis Morin (Crazy 8’s Quilters)
Barrel 3: Ross Knight (Initial Industries)
Barrel 4: Layne MacGillivray (Lyons Production Services)

Heat 5
Barrel 1: Mark Sutherland (Pomeroy Inn & Suites)
Barrel 2: Chad Fike (VJV – Beaverlodge)
Barrel 3: Troy Flad (Racing for Fort McMurray [Grande Prairie Stompede])
Barrel 4: Logan Gorst (River Stone Golf Course)

Heat 6
Barrel 1: Kirk Sutherland (Lakeside Oilfield Services)
Barrel 2: Chad Harden (Beaut Oilfield)
Barrel 3: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 4: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield)

Heat 7
Barrel 1: Vern Nolin (Dentons Canada)
Barrel 2: Luke Tournier (Barrack Energy Services)
Barrel 3: Colt Cosgrave (Trinidad Drilling)
Barrel 4: Gary Gorst (Northstar Hydrovac)

Heat 8
Barrel 1: Jason Glass (Birchcliff Energy)
Barrel 2: Chanse Vigen (Red Oak Industrial Rentals)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services)
Barrel 4: Mike Vigen (Sundown Oilfield)

Heat 9
Barrel 1: Troy Dorchester (PureChem Services)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation/Grey Eagle Resort)
Barrel 3: John Walters (R/T Rentals)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Happy Trails RV)


2016 Grande Prairie Stompede
Barrel Draw May 25-29

Heat 1
Barrel 1: Layne Bremner (Trumpeter Local 26 ATA)
Barrel 2: Vern Nolin (Dentons Canada)
Barrel 3: Jim Knight (Priority Fence)
Barrel 4: Curtis Morin (Crazy 8’s Quilters)

Heat 2
Barrel 1: Mike Vigen (Sundown Oilfield)
Barrel 2: Chanse Vigen (Red Oak Industrial Rentals)
Barrel 3: Cody Fraser (GP Corn Maze/Country Roads RV Park)
Barrel 4: Troy Flad (Racing for Fort McMurray)

Heat 3
Barrel 1: Darcy Flad (NAK/InfraCor)
Barrel 2: Layne MacGillivray (Lyons Production Services)
Barrel 3: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 4: Jess Willard (MDJ Oilfield Services)

Heat 4
Barrel 1: Troy Dorchester (Lafarge)
Barrel 2: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield)
Barrel 3: Chad Fike (VJV – Beaverlodge)
Barrel 4: Ross Knight (Initial Industries)

Heat 5
Barrel 1: Mitch Sutherland (Ken Sargent GMC Buick)
Barrel 2: Colt Cosgrave (Trinidad Drilling)
Barrel 3: Codey McCurrach (Browns Social House)
Barrel 4: Logan Gorst (River Stone Golf Course)

Heat 6
Barrel 1: Jordie Fike (H & M Meats)
Barrel 2: Mark Sutherland (Pomeroy Inn & Suites)
Barrel 3: Roger Moore (AFD Petroleum)
Barrel 4: Chad Harden (Lakeside Oilfield Services)

Heat 7
Barrel 1: Kelly Sutherland (Happy Trails RV)
Barrel 2: Rae Croteau, Jr. (Red Oak Industrial Rentals)
Barrel 3: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport)
Barrel 4: John Walters (R/T Rentals)

Heat 8
Barrel 1: Luke Tournier (Barrack Energy Services)
Barrel 2: Jason Glass (Birchcliff Energy)
Barrel 3: Gary Gorst (Northstar Hydrovac)
Barrel 4: Evan Salmond (All Peace Petroleum)

Heat 9
Barrel 1: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation/Grey Eagle Resort & Casino)
Barrel 3: Kirk Sutherland (Lakeside Oilfield Services)
Barrel 4: Rick Fraser (Keddie’s Tack & Western Wear)


 

2015 Bashaw WPCA Qualification Run Off
Barrel Draw

Heat 1
Barrel 1: Layne Bremner
Barrel 2: Todd Baptiste
Barrel 3: TBD

Heat 2
Barrel 1: Tyson Graham
Barrel 2: Vern Nolin
Barrel 3: TBD

Heat 3
Barrel 1: Cody Fraser
Barrel 2: Jim Knight
Barrel 3: Jess Willard

Heat 4
Barrel 1: Chanse Vigen
Barrel 2: Kelly Morin
Barrel 3: Dayton Sutherland

Heat 5
Barrel 1: Devon Mitsuing
Barrel 2: Shawn Debolt
Barrel 3: Curtis Morin


Rocky Mountain House Battle of the Rockies
Barrel Draw August 16 (Day 5)

Heat 1
Barrel 1: Tyson Graham (STEP Energy Services)
Barrel 2: Jim Knight (Challand Pipeline)
Barrel 3: Colt Cosgrave ((High River Autoplex & RV)
Barrel 4: Darcy Flad (Blackstone Oilfield)

Heat 2
Barrel 1: Barry Hodgson (Roadtrek)
Barrel 2: Jess Willard (O’Chiese Energy)
Barrel 3: Chanse Vigen (Terra Firma Resources)
Barrel 4: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)

Heat 3
Barrel 1: Jordie Fike (Viking Projects)
Barrel 2: John Walters (McMeekin Resources/Pierre’s Concrete)
Barrel 3: Jerry Bremner (WPW INC.)
Barrel 4: Luke Tournier (SS Pipelines)

Heat 4
Barrel 1: Chad Fike (JIMBOB Group of Companies)
Barrel 2: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 3: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)
Barrel 4: Troy Flad (Ironwood Building Systems)

Heat 5
Barrel 1: Troy Dorchester (Eldorado Pressure)
Barrel 2: Gary Gorst (Gateway Tubulars/CORE Pipeline)
Barrel 3: Cliff Cunningham (Lindale Truck Service)
Barrel 4: Mike Vigen (Big Horn Service Station)

Heat 6
Barrel 1: Mark Sutherland (Pomeroy Inn and Suites)
Barrel 2: Layne MacGillivray (Rai-Lynn Trucking)
Barrel 3: Mitch Sutherland (Edward’s Garage)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Red Deer Motors)

Heat 7
Barrel 1: Rick Fraser (Neway Oilfield Hauling)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 3: Ross Knight (Skyline Collision Ltd.)
Barrel 4: Logan Gorst (Speight Construction)

Heat 8
Barrel 1: Roger Moore (Pidherney’s “Drive to Excel from Start to Finish”)
Barrel 2: Evan Salmond (Hawkeye’s Consulting)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: Codey McCurrach* (Hayduk Picker Service)

Heat 9 (Dash for Cash)
Chad Harden* (Ja-Co Welding & Consulting)
Dustin Gorst (Henry’s Western Wear)
Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Jason Glass (Birchcliff Energy)

2015 Rocky Mountain House Battle of the Rockies
Barrel Draw August 12-16

Heat 1
Barrel 1: Tyson Graham (STEP Energy Services)
Barrel 2: Jim Knight (RMCA)
Barrel 3: Jerry Bremner (W. Pidhirney Welding Ltd.)
Barrel 4: Jess Willard (O’Chiese Energy)

Heat 2
Barrel 1: Chanse Vigen (Terra Firma Resources)
Barrel 2: Dustin Gorst (Henry’s Western Wear)
Barrel 3: Mike Vigen (Mike Vigen)
Barrel 4: Barry Hodgson (Roadtrek)

Heat 3
Barrel 1: Layne MacGillivray (Wrangler Rentals)
Barrel 2: Cliff Cunningham (Lindale Truck Service)
Barrel 3: Ross Knight (Skyline Collision Ltd.)
Barrel 4: Troy Flad (Ironwood Building Systems)

Heat 4
Barrel 1: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)
Barrel 2: Darcy Flad (Blackstone Oilfield)
Barrel 3: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)
Barrel 4: Logan Gorst (Speight Construction)

Heat 5
Barrel 1: Colt Cosgrave (High River Autoplex & RV)
Barrel 2: Chad Fike (JIMBOB Group of Companies)
Barrel 3: Troy Dorchester (Eldorado Pressure)
Barrel 4: Codey McCurrach (DistributionNOW)

Heat 6
Barrel 1: Chad Harden (Ja-Co Welding & Consulting)
Barrel 2: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 3: Roger Moore (Pidherney’s)
Barrel 4: Jordie Fike (Viking Projects)

Heat 7
Barrel 1: Kelly Sutherland (Friends of the King)
Barrel 2: Jason Glass (Challand Pipeline)
Barrel 3: Mark Sutherland (Friends of Sutherland Racing)
Barrel 4: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)

Heat 8
Barrel 1: Rick Fraser (Bubba Shoe Rental)
Barrel 2: Evan Salmond (Hawkeye’s Consulting)
Barrel 3: Gary Gorst (S & J Inspections)
Barrel 4: John Walters (BJ Enterprises)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 3: Luke Tournier (SS Pipelines)
Barrel 4: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)


2015 Dawson Creek Battle of the North
Barrel Draw August 5-9

Heat 1
Barrel 1: Tyson Graham (Maximum Tank Truck Svc Ltd)
Barrel 2: Jerry Bremner (VJV Dawson Creek)
Barrel 3: Jim Knight (Aurora Farms)
Barrel 4: Jess Willard (Red Oak Industrial Rentals)

Heat 2
Barrel 1: Barry Hodgson (Roadtrek)
Barrel 2: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 3: Chanse Vigen (Troyer Ventures)
Barrel 4: Cliff Cunningham (MDJ Oilfield Service Inc.)

Heat 3
Barrel 1: Troy Flad ( Rycroft Ranch Supplies & Apparel)
Barrel 2: Mike Vigen (Nordic Energy Canada Corp.)
Barrel 3: Layne MacGillivray (Aurora Farms)
Barrel 4: Ross Knight (Initial Industries Ltd.)

Heat 4
Barrel 1: Logan Gorst (Red Oak Industrial Rentals)
Barrel 2: Troy Dorchester (DGS Astro Paving)
Barrel 3: Cody Ridsdale (D & T Electric and Controls)
Barrel 4: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)

Heat 5
Barrel 1: Chad Fike (JIMBOB Group of Companies)
Barrel 2: Darcy Flad (XY Bar Ranches)
Barrel 3: Chad Harden (Spartan Controls)
Barrel 4: Codey McCurrach (Sirius Instrumentation and Controls Inc.)

Heat 6
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 2: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 3: Colt Cosgrave (Red Oak Industrial Rentals)
Barrel 4: Mark Sutherland (Friends of Sutherland Racing)

Heat 7
Barrel 1: Evan Salmond (Friends of Salmond Racing)
Barrel 2: Jordie Fike (Rafter G Land & Cattle)
Barrel 3: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Friends of The King)

Heat 8
Barrel 1: Jason Glass (Birchcliff Energy)
Barrel 2: Rick Fraser (Direct Horizontal Drilling)
Barrel 3: Gary Gorst (Northstar Hydrovac Inc.)
Barrel 4: Luke Tournier (Keddies Tack & Western Wear)

Heat 9
Barrel 1: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 2: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 3: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 4: John Walters (Arrow Insurance Agency Ltd.)


2015 Strathmore Heritage Days
Barrel Draw July 31-August 3

Heat 1
Barrel 1: Tyson Graham (Tyson Graham)
Barrel 2: Jim Knight (Jimbob Rentals 2000 Ltd.)
Barrel 3: Dustin Gorst (Dustin)
Barrel 4: Jess Willard (Rigfuel Oilfield Refueling)

Heat 2
Barrel 1: Mike Vigen (SPR Construction)
Barrel 2: Cliff Cunningham (Micarna Oilfield)
Barrel 3: Jerry Bremner (Breakaway Industries)
Barrel 4: Chanse Vigen (Chanse Vigen)

Heat 3
Barrel 1: Barry Hodgson (Roadtrek)
Barrel 2: Ross Knight (Premium Ag)
Barrel 3: Troy Dorchester (Team Rig & Supply)
Barrel 4: Cody Ridsdale (Cody Ridsdale)

Heat 4
Barrel 1: Troy Flad (Ironwood Building Systems)
Barrel 2: Layne MacGillivray (Layne MacGillivray)
Barrel 3: Colt Cosgrave (High River Autoplex & RV)
Barrel 4: Chad Fike (JIMBOB Group of Companies)

Heat 5
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 2: Codey McCurrach (Sirius Instrumentation and Controls Inc.)
Barrel 3: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 4: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)

Heat 6
Barrel 1: Darcy Flad (EPCOR Water Services)
Barrel 2: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 3 Chad Harden (GCI)
Barrel 4: Logan Gorst (Chariot Express)

Heat 7
Barrel 1: Mark Sutherland (Jesco Electric)
Barrel 2: Gary Gorst (Ram Dealers of Alberta)
Barrel 3: Jason Glass (Rob Knight Trucklines)
Barrel 4: Kelly Sutherland (Huxted Disposal)

Heat 8
Barrel 1: John Walters (BJ Enterprises)
Barrel 2: Luke Tournier (Brass & Pocket)
Barrel 3: Evan Salmond (Blackjack Livestock Co.)
Barrel 4: Jordie Fike (Okotoks Nissan)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: Rick Fraser (Terra HDD)


2015 Bonnyville Chuckwagon Championship
Barrel Draw July 23-26

Heat 1
Barrel 1: Tyson Graham (Helix Group)
Barrel 2: Jim Knight (Ziglar Contracting)
Barrel 3: Dustin Gorst (Big Time Towing & Recovery Ltd.)
Barrel 4: Jess Willard (Timberwolf Environmental)

Heat 2
Barrel 1: Cliff Cunningham (Bonnyville Bolt Supply)
Barrel 2: Ross Knight (Northeast Services)
Barrel 3: Mike Vigen (Bonnyville Liquor Store)
Barrel 4: Chanse Vigen (Apex Distribution)

Heat 3
Barrel 1: Chad Fike (JIMBOB Group of Companies)
Barrel 2: Cody Ridsdale (All Out Oilfield Services)
Barrel 3: Troy Flad (Bonnyville Neighbourhood Inn)
Barrel 4: Barry Hodgson (Roadtrek)

Heat 4
Barrel 1: Troy Dorchester (LaFarge Canada Ltd.)
Barrel 2: Darcy Flad (CSI)
Barrel 3: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 4: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)

Heat 5
Barrel 1: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 2: Codey McCurrach (Sirius Instrumentation and Controls Inc.)
Barrel 3: Jerry Bremner (Cactus Water Hauling)
Barrel 4: Colt Cosgrave (MSK Ranch)

Heat 6
Barrel 1: Logan Gorst (Flashpoint Electric Inc.)
Barrel 2: Chad Harden (RWR Trucking Inc.)
Barrel 3: Layne MacGillivray (Cougar Fuels)
Barrel 4: Rae Croteau Jr. (TOMCO Group of Companies)

Heat 7
Barrel 1: Mark Sutherland (Mark Sutherland Invitational Charity Poker Tournament)
Barrel 2: Gary Gorst (Scorpion Industries)
Barrel 3: Jordie Fike (Bonnyville Home Hardware)
Barrel 4: Jason Glass (Nova Mechanical)

Heat 8
Barrel 1: Evan Salmond (Hillier Contracting)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Friends of the King)
Barrel 3: Rick Fraser (Northwell Oilfield Hauling [2009] Inc.)
Barrel 4: Luke Tournier (SITE Energy Services Ltd.)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: John Walters (TICA Enterprises)


2015 The Championship Ponoka Stampede
Barrel Draw June 26-July 1

Heat 1
Barrel 1: Dustin Gorst (Quickline Crane & Rigging Inc.)
Barrel 2: Jim Knight (Vold Jones & Vold Auction)
Barrel 3: Tyson Graham (R/T Rentals)
Barrel 4: Jess Willard (Goodman Roofing)

Heat 2
Barrel 1: Cliff Cunningham (Heart Lake Construction)
Barrel 2: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)
Barrel 3: Chad Fike (Jimbob Rentals 2000 Ltd.)
Barrel 4: Mike Vigen (Wolf Creek Golf Course)

Heat 3
Barrel 1: Barry Hodgson (Roadtrek)
Barrel 2: Chanse Vigen (Terra Firma Resources)
Barrel 3: Colt Cosgrave (Uncle Ben’s RV)
Barrel 4: Ross Knight (Monster Truck Wash)

Heat 4
Barrel 1: Troy Flad (Ironwood Building Systems)
Barrel 2: Codey McCurrach (Elite Heat Services)
Barrel 3: Mitch Sutherland (Legacy Ford)
Barrel 4: Roger Moore (Pidherney’s)

Heat 5
Barrel 1: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 2: Troy Dorchester (Team Rig & Supply/PureChem/LaFarge Canada)
Barrel 3: Darcy Flad (Wetaskiwin Ready Mix)
Barrel 4: Jordie Fike (Pride of Ponoka)

Heat 6
Barrel 1: Logan Gorst (Wolf Creek Golf Course)
Barrel 2: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 3: Jason Glass (Vold Jones & Vold Auction)
Barrel 4: Jerry Bremner (Birchcliff Energy Ltd.)

Heat 7
Barrel 1: Layne MacGillivray (ATB Financial)
Barrel 2: Mark Sutherland (Pomeroy Inn & Suites)
Barrel 3: Gary Gorst (WPW Inc.)
Barrel 4: Luke Tournier (Eagle Builders)

Heat 8
Barrel 1: Evan Salmond (Phoenix Oilfield Rentals Ltd.)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Red Deer Motors)
Barrel 3: Rick Fraser (Northwell Oilfield Hauling [2009] Inc.)
Barrel 4: Chad Harden (Crow Enterprises)

Heat 9
Barrel 1: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 3: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 4: John Walters (Pidherney’s)


2015 High River Guy Weadick Days
Barrel Draw June 18-22

Heat 1
Barrel 1: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)
Barrel 2: Mike Vigen (Mike Vigen)
Barrel 3: Jim Knight (Jim Knight)
Barrel 4: Jess Willard (Terra Boys Construction)

Heat 2
Barrel 1: Tyson Graham (STEP Energy Services)
Barrel 2: Chad Fike (Jimbob Rentals 2000 Ltd.)
Barrel 3: Dustin Gorst (Kootenay Wood Transport Ltd.)
Barrel 4: Cody Ridsdale (Cody Ridsdale)

Heat 3
Barrel 1: Troy Dorchester (Pure Chem)
Barrel 2: Troy Flad (Ironwood Building Systems)
Barrel 3: Ross Knight (Ross Knight)
Barrel 4: Barry Hodgson (Roadtrek)

Heat 4
Barrel 1: Colt Cosgrave (High River Autoplex & RV)
Barrel 2: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 3: Jason Glass (K-Link Development Inc.)
Barrel 4: Cliff Cunningham (Cliff Cunningham)

Heat 5
Barrel 1: Codey McCurrach (Friends of the Hound)
Barrel 2: Roger Moore (Okotoks Nissan)
Barrel 3: Logan Gorst (Chariot Express)
Barrel 4: Chanse Vigen (Chanse Vigen)

Heat 6
Barrel 1: Jordie Fike (Shawne Excavating & Trucking Ltd.)
Barrel 2: Gary Gorst (Peter Niemens Water Well Drilling)
Barrel 3: Darcy Flad (XY Bar Ranches)
Barrel 4: Mark Sutherland (Highwood Distillers)

Heat 7
Barrel 1: Chad Harden (Tractorland Kubota)
Barrel 2: Jerry Bremner (Gunther’s Masonry Construction)
Barrel 3: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 4: Layne MacGillivray (Wrangler Rentals)

Heat 8
Barrel 1: John Walters (BJ Enterprises)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Carstar Collision and Glass Service)
Barrel 3: Evan Salmond (Friends of Salmond Racing)
Barrel 4: Luke Tournier (Val’s Drilling)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 3: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 4: Rick Fraser (Terracore Rentals Ltd.)

 


2015 Medicine Hat Exhibition & Stampede
Barrel Redraw June 15

Heat 1
Barrel 1: Jess Willard (Acre Rig Mats)
Barrel 2: Colt Cosgrave (High River Autoplex & RV)
Barrel 3: Mike Vigen (Dynamic Solutions)

Heat 2
Barrel 1: Ross Knight (Komat Drilling)
Barrel 2: Cody Ridsdale (Murray’s Auto Group)
Barrel 3: Chanse Vigen (Troyer)

Heat 3
Barrel 1: Layne MacGillivray (Jacar Energy Services)
Barrel 2: Jim Knight(Ultimate Bit Service)
Barrel 3: Logan Gorst (JEG Contracting)

Heat 4
Barrel 1: Jerry Bremner (WAV Inspections)
Barrel 2: Tyson Graham (Heat Oilfield Rentals)
Barrel 3: Jason Glass (Birchcliff Energy)

Heat 5
Barrel 1: Troy Dorchester (LaFarge Canada Ltd.)
Barrel 2: Gary Gorst (Modern Industrial Rentals (1978) Ltd.)
Barrel 3: Dustin Gorst (HJR Asphalt)

Heat 6
Barrel 1: Cliff Cunningham (Regulators)
Barrel 2: Chad Fike (Jimbob Group of Companies)
Barrel 3: Mitch Sutherland (Davis GMC Buick)

Heat 7
Barrel 1: Darcy Flad (Kelts Transport)
Barrel 2: Mark Sutherland (Highwood Distillers)
Barrel 3: Barry Hodgson (Roadtrek)

Heat 8
Barrel 1: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 2: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 3: Troy Flad (Ironwood Building Systems)

Heat 9
Barrel 1: Rick Fraser (Northwell Oilfield Hauling [2009] Inc.)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Carstar Collision and Glass Service)
Barrel 3: Chad Harden (Red Velvet Hair and Body Salon*)

Heat 10
Barrel 1: Codey McCurrach (Adventure Ent.)
Barrel 2: Jordie Fike (Weir Construction)
Barrel 3: Rae Croteau Jr. (TOMCO Group of Companies)

Heat 11
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Luke Tournier (Iron Horse Energy Services)
Barrel 3: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)

Championship Final Heat (by qualification order)
John Walters (Adverteam)
Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Evan Salmond (Phoenix Rentals)


2015 Medicine Hat Exhibition & Stampede
Barrel Draw June 11-14

Heat 1
Barrel 1: Mitch Sutherland (GMC Dealers of Alberta)
Barrel 2: Jess Willard (Anchor Rig Mats)
Barrel 3: Mike Vigen (Mike Vigen)

Heat 2
Barrel 1: Chad Fike (Jimbob Rentals 2000 Ltd.)
Barrel 2: Jim Knight (Jim Knight)
Barrel 3: Troy Flad (Ironwood Building Systems)

Heat 3
Barrel 1: Codey McCurrach (Adventure Ent.)
Barrel 2: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 3: Colt Cosgrave (High River Autoplex & RV)

Heat 4
Barrel 1: Cody Ridsdale (Cody Ridsdale)
Barrel 2: Doug Irvine (B&R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 3: Dustin Gorst (Dustin Gorst)

Heat 5
Barrel 1: Tyson Graham (Tyson Graham)
Barrel 2: Jordie Fike (Weir Construction)
Barrel 3: Cliff Cunningham (Cliff Cunningham)

Heat 6
Barrel 1: Troy Dorchester (LaFarge Canada Ltd.)
Barrel 2: Barry Hodgson (Roadtrek)
Barrel 3: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)

Heat 7
Barrel 1: Chanse Vigen (Chanse Vigen)
Barrel 2: Ross Knight (Komat Drilling)
Barrel 3: Logan Gorst (JEG Contracting)

Heat 8
Barrel 1: Mark Sutherland (Highwood Distillers)
Barrel 2: John Walters (BJ Enterprises)
Barrel 3: Jason Glass (K-Link Development Inc.)

Heat 9
Barrel 1: Darcy Flad (Darcy Flad)
Barrel 2: Chad Harden (Spartan Controls)
Barrel 3: Evan Salmond (Evan Salmond)

Heat 10
Barrel 1: Jerry Bremner (WAV Inspections)
Barrel 2: Gary Gorst (Modern Industrial Rentals (1978) Ltd.
Barrel 3: Luke Tournier (Iron Horse Energy Services)

Heat 11
Barrel 1: Kelly Sutherland (Carstar Collision and Glass Service)
Barrel 2: Rick Fraser (Northwell Oilfield Hauling [2009] Inc.)
Barrel 3: Layne MacGillivray (Jacar Energy Services)

Heat 12
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Obrey Motowylo (H&E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 3: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)


2015 Ashley Richards Memorial at Marquis Downs at Prairieland Park in Saskatoon
Barrel Draw June 4-7

Heat 1
Barrel 1: Codey McCurrach (Sirius Instrumentation and Controls Inc.)
Barrel 2: Mike Vigen Zedcor (Oilfield Rentals)
Barrel 3: Jess Willard (Doug Dale Ag Co.)
Barrel 4: Mitch Sutherland (Wheaton GMC Buick Cadillac)

Heat 2
Barrel 1: Cody Ridsdale (Swartzy Welding Services Ltd.)
Barrel 2: Logan Gorst (BCDR Fleet Truck & Trailer Mechanical)
Barrel 3: Tyson Graham (RT Rentals)
Barrel 4: Mark Sutherland (Mark Sutherland Invitational Poker Tournament)

Heat 3
Barrel 1: Jim Knight (Ultimate Bit Service)
Barrel 2: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 3: Chad Fike (Jimbob Rentals 2000 Ltd.)
Barrel 4: Jordie Fike (Shawne Excavating & Trucking Ltd.)

Heat 4
Barrel 1: Troy Flad (Ironwood Building Systems)
Barrel 2: Cliff Cunningham (Moonias Lodges)
Barrel 3: Chanse Vigen (Troyer Ventures)
Barrel 4: Barry Hodgson (Roadtrek)

Heat 5
Barrel 1: Dustin Gorst (Ashley Richards Memorial)
Barrel 2: Troy Dorchester (LaFarge Canada Ltd.)
Barrel 3: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 4: Colt Cosgrave (Calamity Gean Horseshoeing Service)

Heat 6
Barrel 1: John Walters (Border Insulators)
Barrel 2: Gary Gorst (HJR Asphalt)
Barrel 3: Ross Knight (Winacott Equipment Group)
Barrel 4: Luke Tournier (Discovery Ford Sales Ltd./Kirsch Construction (2008) Ltd.)

Heat 7
Barrel 1: Jason Glass (Birchcliff Energy Ltd.)
Barrel 2: Jerry Bremner (Spence Heavy Equipment Sales & Rentals)
Barrel 3: Evan Salmond (Redhead Equipment Ltd.)
Barrel 4: Layne MacGillivray (Western Redi Mix)

Heat 8
Barrel 1: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 2: Kelly Sutherland (Hydro Mobile & AGF Access)
Barrel 3: Chad Harden (Image Distributors)
Barrel 4: Rick Fraser (Direct Horizontal Drilling)

Heat 9
Barrel 1: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 2: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 3: Darcy Flad (Strad Energy Services)
Barrel 4: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)


2015 Grande Prairie Stampede
Barrel Redraw May 30

Heat 1
Barrel 1: Colt Cosgrave (Sundown Oilfield Services)
Barrel 2: Logan Gorst (River Stone Golf Course)
Barrel 3: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 4: Codey McCurrach (Elite Heat Services)

Heat 2
Barrel 1: Chad Fike (Jimbob Rentals 2000 Ltd.)
Barrel 2: Jess Willard (Red Oak Industrial Rentals)
Barrel 3: Mitch Sutherland (Ken Sargent GMC Buick)
Barrel 4: Mark Sutherland (Pomeroy Lodging)

Heat 3
Barrel 1: Cliff Cunningham (MDJ Oilfield Service Inc.)
Barrel 2: Jim Knight (Grande Prairie Stompede Association)
Barrel 3: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)
Barrel 4: Mike Vigen (Keddies Tack & Western Wear)

Heat 4
Barrel 1: Troy Flad (Sexsmith Used Farm Parts)
Barrel 2: Gary Gorst (Northstar Hydrovac Inc.)
Barrel 3: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 4: Jordie Fike (H & M Meats)

Heat 5
Barrel 1:Troy Dorchester (Pure Chem Sevices)
Barrel 2: Barry Hodgson (Roadtrek)
Barrel 3: Chanse Vigen (Troyer Ventures)
Barrel 4: Tyson Graham (Maximum Tank Truck Svc Ltd)

Heat 6
Barrel 1: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 2: Luke Tournier (Kinetic Energy)
Barrel 3: John Walters (RT Rentals)
Barrel 4: Jason Glass (Red Oak Industrial Rentals)

Heat 7
Barrel 1:Kelly Sutherland (Tervita)
Barrel 2: Evan Salmond (Debolt Contracting)
Barrel 3: Ross Knight (Additional Industries)
Barrel 4: Layne MacGillivray (ATB Financial)

Heat 8
Barrel 1:Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 2: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 3: Rick Fraser (Direct Horizontal Drilling)
Barrel 4: Jerry Bremner (Birchcliff Energy Ltd.)

Championship Final Heat (by qualification order)
Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Chad Harden (Kubota)
Darcy Flad (Grande Prairie Stompede Association)


2015 Grande Prairie Stompede
Barrel Draw May 27-30

Heat 1
Barrel 1: Darcy Flad (Grande Prairie Stompede Association)
Barrel 2: Barry Hodgson (Roadtrek)
Barrel 3: Dustin Gorst (Grande Prairie Airport)
Barrel 4: Jess Willard (Red Oak Industrial Rentals)

Heat 2
Barrel 1: Troy Flad (Grande Prairie Stompede Association)
Barrel 2: Tyson Graham (Maximum Tank Truck Service Ltd.)
Barrel 3: Cliff Cunningham (MDJ Oilfield Service Inc.)
Barrel 4: Jim Knight (Grande Prairie Stompede Association)

Heat 3
Barrel 1: Cody Ridsdale (Triple K Oilfield Services)
Barrel 2: Ross Knight (Additional Industries)
Barrel 3: Mike Vigen (Keddies Tack & Western Wear)
Barrel 4: Chanse Vigen (Troyer Ventures)

Heat 4
Barrel 1: Doug Irvine (B & R Eckel’s Transport Ltd.)
Barrel 2: Colt Cosgrave (Grande Prairie Stompede Association)
Barrel 3: Chad Fike (Jimbob Rentals 2000 Ltd.)
Barrel 4: Mitch Sutherland (Ken Sargent GMC Buick)

Heat 5
Barrel 1: Chad Harden (Image Distributors)
Barrel 2: Logan Gorst (River Stone Golf Course)
Barrel 3: Layne MacGillivray (ATB Financial)
Barrel 4: John Walters (Grande Prairie Stompede Association)

Heat 6
Barrel 1: Evan Salmond (Debolt Contracting)
Barrel 2: Roger Moore (Rusway Construction Ltd.)
Barrel 3: Mark Sutherland (Friends of Sutherland Racing)
Barrel 4: Gary Gorst (Northstar Hydrovac Inc.)

Heat 7
Barrel 1: Jordie Fike (H & M Meats)
Barrel 2: Obrey Motowylo (H & E Oilfield Services Ltd.)
Barrel 3: Kelly Sutherland (Tervita)
Barrel 4: Jerry Bremner (Birchcliff Energy Ltd.)

Heat 8
Barrel 1: Rae Croteau, Jr. (TOMCO Group of Companies)
Barrel 2: Luke Tournier (Barrick Energy Inc./Kinetic)
Barrel 3: Troy Dorchester (LaFarge Canada Ltd.)
Barrel 4: Codey McCurrach (Worldwide Matrix Inc.)

Heat 9
Barrel 1: Kurt Bensmiller (Tsuu T’ina Nation)
Barrel 2: Kirk Sutherland (EMCO Corporation)
Barrel 3: Jason Glass (Red Oak Industrial Rentals)
Barrel 4: Rick Fraser (Northwell Oilfield Hauling [2009] Inc.)

Taking a Rest crop

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s